Drevený nábytok je väčšinou nenáročný na údržbu. Obvykle stačí suchá alebo vlhká handrička. Drevo však dobre absorbuje vodu, čo môže narobiť peknú paseku. Preto sa mokrá údržba dreva neodporúča. Z času na čas môžete svojim obľúbeným kúskom dopriať vyživujúce oleje a vosky.
Aké druhy dreva sa používajú na výrobu nábytku z masívneho dreva?
Nábytok sa vyrába z dreva, ktoré sa vo všeobecnosti delí na mäkké a tvrdé. Tvrdosť materiálu ovplyvňuje jeho kvalitu, trvanlivosť, náročnosť spracovania, vzhľad, ale aj odolnosť.
Čo to znamená, keď sa povie tvrdé drevo?
Tvrdé drevo majú listnaté stromy, ktoré na jeseň opadávajú. Sú charakteristické vysokou hustotou a dlhou životnosťou. Hustota dreva označuje, aké je drevo ťažké a pevné. Drevá s vysokou hustotou sú:
- ťažšie
- odolnejšie
- majú dlhšiu životnosť
- sú náročnejšie na opracovanie (na prácu s nimi je potrebné používať špeciálne nástroje)
Medzi tvrdé drevá patrí napríklad:
- dub
- javor
- čerešňa
- mahagón
Pre tvrdé drevo s vysokou hustotou je zvyčajne charakteristická jemnejšia kresba a hladký povrch po opracovaní. Najčastejšie sa z neho vyrábajú reprezentatívne kusy nábytku a tiež nábytok, ktorý musí zniesť vysoké zaťaženie (postele, knižnice, stoly a pod.).
Čo to znamená, keď sa povie mäkké drevo?
Mäkké drevo je drevo, ktoré pochádza z neopadavých alebo ihličnatých stromov. Má nižšiu hustotu, a preto sa používa napríklad na výrobu nábytkových rámov a nábytkových doplnkov. Mäkké drevo sa ľahko opracováva. Patrí medzi neho napríklad:
- smrek
- jedľa
- borovica
- céder
Charakteristika a starostlivosť o jednotlivé druhy drevín
Každé drevo sa od seba líši svojou kresbou a farbou. Nábytok z masívneho dreva vyberajte podľa štýlu, v ktorom ste si zariadili svoj domov. Keďže sa jednotlivé druhy dreva od seba líšia, buďte opatrní pri ich kombinácii. Nie všetky sa k sebe hodia.
Jelšové drevo
Drevo jelše spoznáte podľa žltej, ružovkastej až sivooranžovej farby. Je rovnomerné, čo znamená, že nemá zreteľné letokruhy ani výrazné farebné jadro. Keďže ide o mäkké drevo, radi s ním pracujú rezbári. Ak vás vzhľad jelšového dreva fascinuje, pozrite si našu ponuku príručných skriniek a komôd. Presne takýto nábytok z jelšového dreva predávame v Elmine. Používa sa aj na výrobu rámov a podstavcov. Na jeho údržbu sa používa vlhká handrička.
Brest recyklovaný a nový
Brest má vláknité, pevné, húževnaté a pružné drevo. Jadro môže byť tmavé. Jeho výhodou je vysoká odolnosť voči vode. V stredoveku sa používal na výrobu vodných stavieb. V nábytkárskom priemysle sa z neho vyrábal ohýbaný nábytok, ako aj dyhy a parkety. Jeho lyko sa používalo na rôzne úväzy a výplety.
Brestové drevo sa v nábytkárskom priemysle veľmi nepoužíva. V Elmine používame na výrobu nábytku recyklované brestové drevo, tzv. starý brest. Označuje sa aj ako naplavené drevo. Severoamerický brest sa pôvodne používal na výrobu vchodových dverí. V súčasnosti sa používa na výrobu stolových dosiek, dvierok skriniek a čiel zásuviek.
O recyklované brestové drevo sa starajte vlhkou handričkou z mikrovlákna. Drevu neuškodí, ak ho z času na čas povysávate alebo ošetríte mäkkou kefou. Na čistenie nepoužívajte abrazívne prostriedky a na drevo nevyvíjajte tlak. Ideálnym prípravkom na starostlivosť o drevený nábytok je Wood Care Kit.
Okrem recyklovaného brestu nájdete v našej ponuke aj nábytok z nového brestu. Ide o čerstvo vyťažené drevo, ktoré je najprv natreté na čierno a potom na bielo. Po prebrúsení získa starožitný vzhľad. Vyrábame z neho rámy stolov alebo veľké skrine. Jeho povrch utrite vlhkou handričkou, mäkkou kefou alebo ho povysávajte.
Ratan
Ide o druh ratanu nazývaný slimit. Jemné vlákna, ktoré sa používajú na výrobu nábytku a dekorácií, vznikajú odlupovaním kôry ratanu. Ratanové vlákna sa namáčajú v bahenných kúpeľoch, ktoré im dodávajú typickú sivastú patinu. Táto popínavá palma rastie podobne ako liana okolo stromov v džungli Kalimantanu v Indonézii. Zbiera sa v období dažďov. Nábytok a doplnky z ratanu sú nadčasové a robustné. Výrobky z ratanu Slimit sú väčšinou ručne tkané. Ide teda o jedinečné a originálne kúsky.
O nábytok z ratanu slimit sa starajte suchou alebo mierne vlhkou handričkou. Vyhnite sa nadmernému používaniu vody. Vysoká vlhkosť by mohla viesť k deformácii alebo prasklinám. Výrobky z tohto materiálu chráňte pred priamym slnečným žiarením. Nemali by byť ani v blízkosti vykurovacieho telesa.
Obrázok: Ručne vyrobené stoličky St. Malo.
Topoľové drevo
Drevo topoľa je mäkké a riedke. V Elmine používame drevo z udržateľných plantáží. Za každý vyrúbaný strom sa vysadí nový. Topoľ nemá veľmi výraznú kresbu. Vo výrobe topoľové drevo najprv natierame na čierno a potom na bielo. Po obrúsení získava obľúbenú starožitnú patinu. Najčastejšie sa používa na výrobu rámov stolov a skríň.
Ošetruje sa vlhkou handričkou z mikrovlákna. Na údržbu tohto dreveného nábytku nepoužívajte abrazívne prostriedky. Pri čistení nevyvíjajte na povrch zbytočný tlak.
Akáciové drevo
Akácia je ovocný strom, ktorý sa môže pochváliť dlhou životnosťou a kvalitou porovnateľnou s mnohými exotickými drevinami, ako je napríklad teak. Z hľadiska tvrdosti je akáciové drevo podobné dubu, hrabu alebo orechu. Je obľúbené pre svoju krásnu kresbu, ktorá vykazuje tóny bielej, žltohnedej a zelenej farby. Môže sa pochváliť viditeľnými letokruhmi. V spoločnosti Elmina používame drevo z udržateľných plantáží. Hoci ide o tvrdé drevo, v dôsledku aklimatizácie sa v ňom môžu objaviť jemné praskliny, čo však nie je na škodu. Akácia sa používa na výrobu interiérového a exteriérového nábytku.
Na údržbu interiérového dreveného nábytku stačí vlhká handrička. V exteriéri môžete použiť jemnú mydlovú vodu. Vonkajší nábytok nečistite vysokotlakovým čističom.
Bukové drevo
Bukové drevo je tvrdé, ale dobre sa ohýba. V Elmine pracujeme s drevom z európskeho buku. Vyznačuje sa krémovou farbou a jemnou štruktúrou. Najčastejšie sa používa na rámy ohýbaných a sústružených častí klubových kresiel a pohoviek.
Pri starostlivosti o bukové drevo nepoužívajte žiadne abrazívne prostriedky. Postačí vlhká handrička.
Jaseňové drevo
Jaseň je pružné, ťažké a pevné drevo. Používa sa na výrobu ohýbaných častí nábytku, ktoré musia byť čo najpevnejšie. Jaseňové drevo má nádhernú kresbu, ktorá môže pripomínať dubové drevo. Z hľadiska farieb je k dispozícii v krémovo bielej, sivej s hnedým nádychom a tmavo červenohnedej. Používame ho na výrobu veľkých skríň a príborníkov.
O nábytok z jaseňového dreva sa starajte pomocou špeciálneho prípravku Wood Care Kit. Povrch môžete utierať mierne vlhkou handričkou alebo mäkkou kefou. Môžete použiť aj vysávač.
Mangové drevo
Mangové drevo pochádza z mangovníka. Pôvodne tieto stromy rástli len v Indii, ale dnes ich plantáže nájdete aj v Spojených štátoch, Indonézii alebo Španielsku. Keď mangovníky prestanú plodiť, vyrúbu sa. Za každý vyrúbaný strom sa vysadí nový. Mangové drevo je charakteristické svojím jedinečným vzhľadom, ktorý pôsobí hrejivým dojmom. Farba dreva pripomína farbu ovocia, ktoré rastie na strome. Vďaka jasnej štruktúre a spôsobu zafarbenia je každá doska jedinečná. V Elmine predávame stolové dosky z mangového dreva. Polopriehľadná povrchová úprava dáva vyniknúť štruktúre a farbe dreva.
Povrch nábytku z mangového dreva sa ošetruje vlhkou handričkou.
Obrázok: Knižnica Mango Iron z teplého mangového dreva.
Smrekové a jedľové drevo
Smrekové drevo je pevné a pružné. Na prvý pohľad vás upúta žltkastou farbou s pravidelnými a hustými letokruhmi. Ide o mäkké drevo s malými hnedými sukami. Dobre sa morí a povrchovo upravuje. Jedľové drevo je od smrekového ťažké rozlíšiť. Má svetlý žltozelený odtieň. Nemá tmavé jadro, pretože ho tvorí len beľ.
V Elmine používame starý smrek a jedľu, ktoré pochádzajú z trámov čínskych domov a stodôl. Vek dreva sa pohybuje okolo 40 rokov a viac. Je odolné a má rustikálny vzhľad. Môžete sa oň starať pomocou prípravku Wood Care Kit. Utierajte ho vlhkou handričkou alebo mäkkou kefou. Na starostlivosť o nábytok môžete použiť aj vysávač.
Dubové drevo
Nábytok z dubového dreva vďaka svojim trieslovinám výborne znáša vlhkosť. Preto patrí dub medzi najodolnejšie dreviny. Dubové drevo je luxusný a drahý materiál. Môže sa pochváliť pravidelnými letokruhmi, výraznými cievami a rovnomerne hnedo sfarbeným jadrom. Beľ má svetlohnedú farbu. Dubové drevo v Elmine používame na stolové dosky a dvierka skríň.
Dubový nábytok utierajte suchou alebo mierne vlhkou handričkou. Môžete použiť aj mäkkú kefu alebo vysávač. Aby si drevo dlho zachovalo svoje vlastnosti, starajte sa oň pomocou prípravku Wood Care Kit.
Obrázok: Skrinka Mac Arthur Park Cabinet z dubového dreva.
Mahagónové drevo
Mahagón je luxusné drevo s typickou červenohnedou farbou. Vďaka vysokému obsahu trieslovín je drevo trvanlivé a odolné voči vode. Nenájde si ho ani hniloba či červotoč.
Povrch mahagónového nábytku utierajte suchou handričkou.
Starostlivosť o drevený nábytok - všeobecné rady
Drevený nábytok nemá rád zmeny vlhkosti. Preto ho neumiestňujte do miestností s vysokou vlhkosťou. Nemal by byť umiestnený ani v blízkosti vykurovacieho telesa alebo krbu. Vlhkosť môže spôsobiť deformácie, praskliny alebo napučanie nábytku.
Povrch nábytku pravidelne utierajte suchou mäkkou handričkou. Ak bojujete s väčším množstvom nečistôt, môžete siahnuť po mierne vlhkej handričke. Použite mydlovú vodu a nezabudnite potom povrch utrieť do sucha.
Z času na čas môžete nelakovaný drevený povrch ošetriť vhodným prírodným olejom alebo včelím voskom. Tým sa zvýrazní štruktúra dreva a povrch bude hodvábne jemný.